پنجشنبه , فروردین ۳۰ ۱۳۹۷
خانه / رایانه / قسمت دوم: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

قسمت دوم: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

قسمت دوم: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

16 (1)

 

اگر در قسمت اول این با ما بوده باشید، حتما ترفندهای خوبی یاد گرفتید.حالا ما امروز قسمت دوم این ترفندها رو براتون آماده کردیم. امیدوارم خوشتون بیاد.

ترفند‌های تایپ کردن متن

پاک کرد یک کلمه در عوض پاک کردن یک حرف:

حتما برای شما هم پیش اومده که یک متنی را بخواهید ویرایش کنید، در این صورت باید کلمه یا جمله جدید را بنویسید و قبلی را پاک کنید خوب این کار وقت گیر هست. زمانی که شما دکمه « BackSpace » را فشار می‌دهید تنها یک حرف پاک می شود اما وقتی شما کلید ترکیبی « CTRL + BackSpace » را فشار می‌دهید، کل کلمات قبل از مکان نما پاک می‌شود.

 

انتقال مکان نما به ابتدای کلمه قبلی یا بعدی:

حال تصور کنید بخواهید بصورت دستی مکان نما را به آخر یا اول متن انتقال دهید. خوب این کار زیاد جالب نیست و حتی وقت گیر هم هست. اما شما می‌توانید با فشار دادن کلیدهای ترکیبی « CTRL + پیکان چپ » به ابتدای کلمه قبلی بروید و با فشار دادن « CTRL + پیکان راست » به ابتدای کلمه بعدی بروید.

 

پایین نویس و بالا نویس متن:

گاهی اوقات دوست دارید برای متن مورد نظر خودتون، بالانویس یا پانویس تعیین کنید. خوب حال با یاد گرفتن این ترفند، میتونید سریع تر این کار رو انجام بدید. برای پایین نویس دکمه‌های ترکیبی « CTRL + = » و برای بالا نویس دکمه های ترکیبی « CTRL + SHIFT + = »را از صفحه کلید فشار دهید.

 

چسباندن متن خام از متنی که کپی کرده اید:

وقتی شما یک متن رو کپی می‌کنید، اون متن با استایل و رنگ و… کپی میشه به اصطلاح قالب متن هم همراه اون کپی میشه. برای چسباندن یک متن به صورت خام کافیست به جای CTRL + V، دکمه های CTRL + Shift + V را فشار دهید، و متن بدون قالب بندی چسبانده می شود. توجه داشته باشید برنامه های مایکروسافت مثل ورد از این قاعده پیروی نمی کنند و شما در عوض می توانید با فشار CTRL + ALT + V قالب بندی متنی که قرار است چسبانده شود را انتخاب کنید و یا با CTRL + Spacebar قالب بندی را حذف کنید. مثال تصویر زیر:

(متن اول بصورت عادی کپی شده است اما متن دوم با عمل بالا کپی شده است)

17

 

کلید های میانبر

گرفتن اسکرین شات از پنجره فعال:

همانطور که می دانید به صورت نرمال با فشار Print Screen می توانید یک اسکرین شات از کل صفحه نمایش بگیرید. اما اگر هدف شما فقط یک پنجره باشد چه باید کرد؟ به عنوان مثال تنها بخواهید یک عکس از مرورگر وب خود بندازید. انجام این کار بسیار ساده است. تنها کافیست دکمه های ALT + Print Screen را فشار بدید تا اسکرین شات تنها از پنجره فعال گرفته بشود.

 

رفع اشتباهات:

در صورتی که شما در تایپ کردن دچار اشتباهی شدید می توانید با استفاده از CTRL + Z به حالت قبل برگردید. CTRL + Z تنها محدود به تایپ کردن نمی شود، در صورتی که شما فایلی را اشتباه پاک کرده باشید یا … می توانید با CTRL + Z به حالت قبلی برگردید. همچنین با استفاده از CTRL + SHIFT + T در کروم و فایرفاکس می توانید تبی را که به اشتباه بسته اید را مجدد باز کنید.

 

چرخش بین پنجره های باز:

شما با فشار ALT+TAB به راحتی می توانید بین پنجره های فعال بچرخید. همچنین در ویندوز ۷ می توانید با Windows + TAB این کار را به صورت زیباتری انجام دهید.

 

بستن برنامه کنونی:

شما کافیست ALT + F4 را فشار دهید تا برنامه فعلی شما بسته شود. این کار باعث صرفه جویی در زمان بستن یک برنامه می شود.

 

کمینه کردن تمام پنجره ها:

بعضی وقت ها تعداد زیادی پنجره باز است و شما می خواهید به دسکتاپ خود برگردید. انجام این کار بسیار ساده است، کافیست Windows + D را فشار دهید تا تمام پنجره ها کمینه شوند. همچنین Windows + M کار مشابهی انجام می دهد.

 

باز کردن تسک منیجر به صورت مستقیم:

در صورتی که شما می خواهید تسک منیجر را باز کنید می توانید به جای استفاده از CTRL + ALT + DEL، از CTRL + Shift + ESC استفاده کنید تا مستقیم وارد آن شوید.

 

بستن تب فعلی:

شما می توانید در برنامه های مثل مرورگرهای وب، فتوشاپ و … که به صورت بت بندی هستند با فشار CTRL + W تب فعلی را ببندید.

 

آوردن پنجره اطلاعات ویندوز:

شما با فشار Windows + Pause/Break می توانید پنجره اطلاعات ویندوز را به سرعت بیاورید و دیگر نیازی به طی کردن یک راه طولانی برای رسیدن به آن نداشته باشید.

 

بهترین کنترل برای چند مانیتور:

در اینجا به چند کلید مفید برای کنترل پنجره های باز در چند مانیتور اشاره خواهیم کرد. با فشار کلید ویندوز + کلیدهای جهت نما به راحتی می توانید برنامه ها را بین چندین مانیتور تعویض کنید. همچنین با فشار کلید ویندوز + Shift + کلیدهای جهت نما می توانید از مانیتوری به مانیتور دیگر بروید. به علاوه با فشار Windows + P می توانید به قسمت تنظیمات مانیتور ثانویه و یا پروژکتور شوید.

 

پایان قسمت دوم

 

قسمت‌های دیگر:

قسمت اول: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

قسمت سوم: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

قسمت پایانی: ترفندهای شگفت انگیز کامپیوتر

درباره‌ MOHAMMAD

امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

خبرنامه

مطالب جدید در ایمیل شما

کافیست فقط آدرس ایمیل خود را در کارد زیر ثبت کنید